გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: მოვლა სარიევი, პ /N 36001005405
საგანი: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/მე-6 დ
მოსწავლეთა რაოდენობა: 28
გაკვეთილის თემა: ანიმაციები პროგრამა MS PowerPoint-ში
გაკვეთილის მიზანი: საპრეზენტაციო პროგრამაში სლაიდებისა და სლაიდების ობიექტების ანიმაციის შესწავლა, საჭირო ობიექტების ადეკვატური გამოსახვის შესაძლებლობების გაცნობა.

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1
აქტივობა 1
·   მასწავლებელი  საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ, მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს .
·   მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს შეფასების კრიტერიუმებს.

ვერბალური ახსნა
მთელ კლასთან
შეფასების კრიტერიუმები,
2 წთ
2
წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობა 2
მასწავლებელი შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით იძახებს მოსწავლეებს და სვამს კითხვებს:
1.    ჩამოვთვალოთ საოფისე პროგრამები.
2.    რომელი საოფისე პროგრამითაა შესაძლებელი პრეზენტაციის შექმნა
3.    რა არის პრეზენტაცია?
4.    ფექტური და საინტერესო  პრეზენტაციის შექმნისას რა უნდა გავითვალისწინოთ?
5.    სად შეინახება პრეზენტაცია ,თუ შენახვისას საქაღალდეს არ მივუთითებთ?
6.    რომელი კლავიშითაა შესაძლებელი საპრეზენტაციო დოკუმენტის ჩვენების რეჟიმის არჩევა?
კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი
პროექტროი,კომპიუტერი
powerpoint-ის პრეზენტაცია,ხის ჩხირები
4 წთ
3
აქტივობა 3
შექმენით საქართველოსა და აზერბაიჯანის დროშები ეფექტებით მასწავლებელთან ერთად.  პრეზენტაცია+ჰიმნი



მთელი კლასი

პროექტროი, კომპიუტერი
powerpaint ის პრეზენტაცი

13 წთ


ახალი მასალის ახსნა
აქტივობა 4
მასწავლებელი მოსწავლეებს განუმარტავს, რომ მათი ნამუშევარი უფრო ეფექტური რომ იყოს, მათ შეუძლიათ სლაიდზე ობიექტების ამოძრავება. ანიმაციის შერჩევა animations მენიუდანაა შესაძლებელი და მასწავლებელი პროექტორით აჩვენებს დასახელებულ მენიუს. ანიმაციები  დაყოფილია 3 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს თავისი დანიშნულება და ფერი აქვს. მასწავლებელი პრეზენტაციის პროგრამის გამოყენებით მოსწავლეებს აჩვენებს სლაიდებზე განლაგებულ შესაბამის ობიექტს და მასზე მინიჭებულ შესაბამის ანიმაციას. მაგალითად მწვანე ფერის ანიმაცია სლაიდზე აკეთებს ობიექტის გამოჩენას. ყვითელი ფერის ანიმაცია აკეთებს სლაიდზე მოთავსებული ობიექტის აქცენტირებას, ყურადღების მიქცევას, ფერის შეცვლას.
წითელი ფერის ანიმაცია სლაიდიდან აქრობს ობიექტს, თეთრი ფერის ანიმაცია აკეთებს სლაიდზე ობიექტის მოძრაობას,
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს პროექტორით ანიმაციების ობიექტზე მინიჭებას

მინი ლექცია
დემონსტრირების მეთოდი

მთელი კლასი
















პროექტროი, კომპიუტერი
powerpoint-ის პრეზენტაცი






5 წთ











შეჯამება
აქტივობა 5
მასწავლებელი მოსწავლეებს სამუშაოდ აძლევს დავალებას და განუმარტავს შესრულების ინსტრუქციას
დავალებები განთავსებულია ცალ–ცალკე კონვერტებში, ანაწილებს მასწავლებელი  ჯგუფებში მოსწავლეებს და აძლევს დავალებას.

ინდივიდუალური მუშაობა

14 წთ

აქტივობა  7
მოსწავლეები ეცნობიან დავალებას, ასრულებენ დავალებებს და აკეთებენ პრეზენტაციას კითხვა–პასუხის რეჟიმში.

დემონსტრირების მეთოდი
მთელი კლასი
პროექტროი,კომპიუტერი
powerpoint-ის პრეზენტაცი

3 წთ

შეფასება
ვაფასებ მოსწავლეს განმსაზღვრელი შეფასებით,პრეზენტაციაზე მუშაობის შეფასების რუბრიკით,გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების რუბრიკით.



2 წთ

მოსწავლეთა შეფასება
რა იყო მნიშვნელოვანი დღევანდელ გაკვეთილში? რაში გამომადგება შესწავლილი მასალა.
საშინაო დავალება:
სახელმძღვანელო -ნ. ჯამასპიშვილი-„ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგები“-6 კლასი  გვ 50-53 „ანიმაციები,სლაიდებს შორის გადასვლის ეფექტები, სლაიდების ობიექტების ანიმაცია“
დასაწერი-განმარტეთ  ფერების მიხედვით თუ რა დანიშნულება აქვს ობიექტქბის ანიმაციებს.



2 წთ

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მიმართულება: ისტ რესურსების შექმნა

ის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
·             აღწერს და აყალიბებს ციფრული მასალის სტრუქტურას; შეარჩევს მიზნის შესაფერის სტრუქტურას და ამ სტრუქტურის შესაფერის ციფრულ საშუალებებს
·           აფასებს ციფრული საშუალებების შესაძლებლობებს და ადეკვატურად შეარჩევს ციფრულ საშუალებებს ცნებების, ობიექტების და პროცესების გამოსახვისას;
·           აუდიტორიის მოთხოვნების და საკუთარი (ან ჯგუფის) მიზნების გათვალის­წინებით, ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს საკუთარი (ან ჯგუფის) მოსაზრებების წარმოსაჩენად ან მუშაობის შედეგის სადემონსტრაციოდ;

შეფასება: განმავითარებელი/განმსაზღვრელი
ხელმოწერა:
თარიღი:





მოსწავლის შეფასების სქემა


კრიტერუმები
1-2 ქულა
3-4 ქულა
5-6 ქულა
7-8 ქულა
9-10 ქულა
რამდენად არის ჩართული გაკვეთილის პროცესში
საერთოდ  
არ ერთვება
ზოგჯერ ერთვება
ხშირად ერთვება,
მაგრამ არაადეკვატურად ასრულებს სამუშაოს
ხშირად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში და ცდილობს ზუსტად შეასრულოს
ხშირად ერთვება
საგაკვეთილო პროცესში და ზუსტად ასრულებს 
სამუშაოს
მოსმენა და ანალიზი
უსმენს და 
ვერ ხვდება
უსმენს ,მაგრამ ვერ აანალიზს  
უსმენსზოგჯერ აანალიზებს
უსმენს შეუძლია ანალიზის გაკეთება  
კარგად აკეთებს
ანალიზს 
რამდენად აკეთებს სინთეზს და 
იყენებს პრაქტიკულად
საერთოდ ვერ აკეთებს სინთეზს და  
ვერ იყენებს პრაქტიკულად
ნაწილობრივ აკეთებს სინთეზს და   
იყენებს პრაქტიკულად

ზოგჯერ აკეთებს სინთეზს და  იყენებს პრაქტიკულად
აკეთებს სინთეზს და 
იყენებს პრაქტიკულად
სრულყოფილად  აკეთებს სინთეზს და იყენებს პრატიკულად
კითხვა პასუხი
ვერ პასუხობს
ნაწილობრივ პასუხობს
ზოგჯერ პასუხობს
შეუძლია პასუხის გაცემა
სწორად და ზუსტად პასუხობს კითხვებს







პრაქტიკული დავალების შეფასების სქემა


კრიტერუმები
1-2-3-4 ქულა
5-6-7 ქულა
8-9-10 ქულა
სლაიდი შექმნა ტექსტის დამატება
დამოუკიდებლად ვერ ხსნის საპრეზენტაციო პროგრამას, უჭირს ახალი სლაიდის დამატება
ხსნის საპრეზენტაციო პროგრამას, ამატებს ახალ სლაიდი,უჭირს ტექსტის დამატება
ხსნის საპრეზენტაციო პროგრამას, ამატებს ახალ სლაიდს, ამატებს  ტექსტის
სლაიდზე ანიმაციის 9შერჩევა
ვერ იაზრებს დავალებას
ნაწილობრივ შეურჩია ანიმაცია
სლაიდს ურჩევს საჭირო ანიმაციას
ტექსტებზე ანიმაციის მინიჭება
ვერ იაზრებს დავალებას
ანიჭებს ანიმაციას დახმარებით 
ტექსტს შეურჩია საჭირო (მითითებული)ანიმაცია
გრაფიკულ ობიექტებზე ანიმაცია
საერთოდ ვერ აკეთებს ობიექტების გამოკვეთას
ნაწილობრივ აკეთებს გრაფიკულ ობიექტებზე ანიმაციას
გრაფიკულ ობიექტებს კარგად ურჩევს ანიმაციებს
დოკუმენტი შეინახვა მითითებულ ადგილზე
ვერ ინახავს ნამუშავერს
მასწავლებლის დახმარებით ასრულებს დავალებას
ინახავს მითითებულ ადგილზე
ნამუშევარი გადაუგზავნა
ვერ იაზრებს დავალებას
ნაწილობრივ ახდენს დავალების შესრულებას
ახდენს მითითებული საქაღალდის გამოყენებით ნამუშევრის გადაგზავნას








Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ჩემი სკოლა